2018 m. liepos 4 dienos pavakarę Gilaičių kaimo bendruomenė buvo pakviesta į Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Gilaičių filialo renginių salę paminėti Valstybės dieną. Kužių gimnazijos istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytoja metodininkė Violeta Laurutienė kartu su Gilaičių bibliotekininke Rita Bielskiene paruošė dokumentinę istorinę šimtmečio pamoką apie Kužių seniūnijos gyventojų kovą už Lietuvos nepriklausomybę. Renginio metu buvusių Kužių seniūnijos gyventojų: Valentinos Kaupytės-Žvilaitienės, Antano ir Petro Petrauskų, Zosės Kardašienės ir kt. prisiminimus vaizdingai perteikė pamokos sumanytojos V. Laurutienė ir R. Bielskienė bei joms talkinusios gilaitiškė Jūratė Grakauskienė ir bibliotekos savanorė – studentė iš Kužių Monika Vaitkutė. Istorinėje pamokoje buvo naudojama medžiaga, kurią surinko Kužių gimnazijos jaunieji kraštotyrininkai.
Susirinkusius pasveikino Kužių seniūnijos seniūnė Jolanda Rudavičienė ir bendruomenės pirmininkė Irena Šverienė. Renginio pabaigoje savo keptais ir tautiniu motyvu papuoštais keksiukais visus vaišino mokytoja Violeta Laurutienė.
Kužiai savo gyventojus ir svečius minėti Valstybės dieną pakvietė liepos 6-ąją. 11 val. Kužių bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mišios už Lietuvą. Prie skulptūros „Lietuvaitė“ vakare vyko šventinis susiėjimas, kurio metu buvo pristatyta dokumentinė istorinė kompozicija „Šimtmečio pamoka“, o patriotines ir lietuvių liaudies dainas dainavo Kužių salės folkloro ansamblis ,,Ringuva“ (vadovė Kristina Lučinskaitė). Renginio dalyvius sveikino Kužių gimnazijos direktorė Roma Meinoriutė, kužiškis gydytojas Petras Volkovas. 21 valandą dalyvavusieji kartu su visa Lietuva giedojo „Tautišką giesmę“.

Nijolė Viktoravičienė,
Kužių bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė,

Rita Bielskienė,
Kužių bibliotekos vyresnioji ir Gilaičių bibliotekos bibliotekininkė