Projektas „Pasiryžk pokyčiams“, kurį vykdo Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Kužių biblioteka, o iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, startavo išvyka į susikaupimo ir savęs pažinimo vietą – Japonišką sodą (Kretingos raj.). 2018 rugpjūčio 21 d. Noreikių, Lukšių, Gilaičių ir Kužių bendruomenių nariai, kartu su bibliotekininkėmis Nijole Viktoravičiene ir Rita Bielskiene vyko į didžiausią Europoje esantį Japonišką sodą, kuris įsikūręs Kretingos r. Darbėnuose. Mūsų grupę pasitikusi gidė Viktorija papasakojo, kad sodas pradėtas kurti 2007 m. plynoje vietoje. Turėti savo sodą buvo šios sodo savininko, gydytojo Šarūno Kasmausko vaikystės svajonė. Kurti sodo buvo pakviestas Meistras iš Japonijos Hajime Watanabe. Jis su savo komanda ėmėsi įgyvendinti šią idėją. Japoniškas sodas – tai neatsiejama japonų kultūros dalis. Nuo senų laikų jis apjungė religiją, meną ir pagarbų požiūrį į gamtą. Vanduo, akmenys ir augalai kviečia atsipalaiduoti ir pajusti harmoniją su gamta ir savimi. Vaikščiodami po sodą stebėjomės ir džiaugėmės žmogaus rankų prisilietimais, kurie nesudarkė, o praturtino supančią aplinką. Daug džiaugsmo teikė japoniškų karpių maitinimas. Buvome sužavėti gražia iniciatyva: sode kuriama vardinių sakurų alėja, kur kiekvienas paaukojęs lėšų sodui, gali pasodinti savo medelį. Yra ir japoniška norų išsipildymo sienelė, kur, kaip ir Japonijoje, ant lapelio galima parašyti savo norą, paaukoti ir jį pritvirtini prie sienelės. Sodą puošia ir iš Japonijos atvežti daiktai, tai: autentiški vartai į sodą, iš Japonijos specialiai laivais atgabenti senoviniai betoniniai žibintai, kurių keli – senesni nei 100 metų. Arbatos namelyje turėjome galimybę skanauti arbatos, kurią ruošė Japoniško sodo savanorė iš Japonijos. Galėjome ragauti ne tik žalią arbatą Matcha, bet ir sakurų žiedų arbatą. Ji ypatinga tuo, kad sakurų žiedai yra marinuojami japoniškų slyvų acte ir sūdyti jūros druskoje. Sode sutikome ir patį Meistrą Hajime Watanabe. Kon’nichiwa – sveikinome jį japoniškai, o jis mus sveikino lietuviškai – labas, labas…Kupini gražių įspūdžių, geros nuotaikos išvykome iš sodo, dažnas jau planuodamas dar kartą sugrįžti. Kita stotelė buvo Kretingoje įsikūręs Žiemos sodas. Pabuvimas sode ir aplink sodą esančioje teritorijoje kėlė teigiamas emocijas. Galutinis sustojimas grįžtant namo – Telšiai. Pasivaikščiojimai Masčio ežero pakrante, Džiugo sūrio kavinėje skanauti ledai ar pyragai negalėjo palikti abejingų. Visa diena pozityvi ir turininga, bet juk toks ir yra pagrindinis projekto „Pasiryžk pokyčiams“ tikslas.

Nijolė Viktoravičienė,
Kužių bibliotekos