Skip to content Skip to footer

Balandžio 29 dieną Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka atnaujino knygų išdavimą. Tai tapo labai džiugia žinia aktyviems bibliotekų skaitytojams. Pirmosiomis karantino dienomis, kai visos kultūros įstaigos užsidarė, skaitytojai nusiminė, nes skaitymas visada padeda gydyti liūdną nuotaiką. O dabar pirmoji bibliotekų darbo savaitė parodė, kad skaitančiųjų tikrai daug. Tad sveikiname visus knygą mylinčius skaitytojus su Gegužės 7 -ąja – SPAUDOS ATGAVIMO, KALBOS IR KNYGOS DIENA. Tokie net ir karantino metu knygomis dalijosi tarpusavyje. Visą laiką, kol bibliotekos buvo uždarytos, netilo skaitytojų skambučiai su klausimais, kada bus galima ateiti pasiimti knygų! Jiems bibliotekos labai reikalingos dėl keleto priežasčių: knygų ir spaudos išteklių bei bendravimo, nors kol kas ir labai trumpo, per atstumą ar telefonu. Vieniems skaitytojams ir laisvesnio laiko šiuo metu daugiau, kitiems, prasidėjus lauko darbams, sumažėjo, o juk knyga puiki turiningo laisvalaikio praleidimo priemonė!
Laikantis visų saugumo reikalavimų, kaip ir visose Lietuvos bibliotekose, mūsų skaitytojai pradėti aptarnauti bekontakčiu būdu, t. y. knygos išduodamos iš anksto jas užsisakius telefonu, el. paštu arba elektroniniame kataloge libis.lt. Žinoma, tiek skaitytojams, tiek patiems bibliotekos darbuotojams neįprasta, kad šiuo metu skaitytojai nėra įleidžiami į biblioteką, kol kas neleidžiama prieiga prie atvirų fondų, knygos išduodamos laikiname išdavimo punkte – prie bibliotekos įėjimo, ir tik kelias dienas per savaitę, siekiant kuo ilgesnio knygų karantinavimo laiko.

Nuo balandžio 29-osios iki gegužės 6-osios imtinai bibliotekos padaliniuose 422 vartotojams  išduoti 1600 dokumentai, vidutiniškai po 4 knygas kiekvienam. Vienur skaitytojų buvo ypač daug, maždaug 15 per dieną (Ginkūnai, Kužiai), nors daugumoje bibliotekų po 6–9. „Daugiausia skolinasi grožinės literatūros, maždaug po 4-5 knygas, daugelis pasigenda periodinių leidinių“,– sako Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vedėja Joneta Filinskė.

Pasak Paežerių bibliotekos bibliotekininkės, karantinas, prasidėję pavasario darbai, trumpesnis aptarnavimo laikas sumažino skaitytojų apsilankymus bibliotekoje. Su skaitytojais bendraujame telefonu, nes tai labiau įprastas susisiekimo būdas vyresnio amžiaus skaitytojams. „Skaitytojai informuojami telefonu, elektroninėje erdvėje: socialiniuose tinkluose, internetinėje svetainėje, taip pat iškabinami informaciniai skelbimai“, – mintimis dalijosi Aukštelkės bibliotekos bibliotekininkė Roberta Šinušienė. Tačiau didžioji dalis bibliotekininkių pripažįsta, kad skaitytojai (ypač vyresnio amžiaus) yra linkę gauti asmenišką dėmesį – maloniai nustemba paskambinus jiems, ar pasiuntus trumpąją žinutę su kvietimu į biblioteką. Yra tokių skaitytojų, kurie neturi jokių ryšio priemonių, jiems knygos perduodamos per kitus žmones.

„Skaitytojams, turintiems namuose internetą, siūlome knygas išsirinkti ir užsisakyti bibliotekos elektroniniame kataloge, tačiau jei jis turi laiku negrąžintų leidinių, sistema to neleidžia. Grąžinti knygų dabar neskubina ir biblioteka, laukiama karantino pabaigos. Dauguma skaitytojų norėtų ir labai laukia, kada patys galės išsirinkti knygas, jas pavartyti, paskaityti jų anotacijas“, – rašė Kairių bibliotekos bibliotekininkė Ramutė Preimontienė.

Karantinas, pasak Gruzdžių bibliotekos darbuotojų, suteikė ir iš dalies teigiamų dalykų. Jo metu galėjome labiau susikaupti nuo aptarnavimo rutinos ir atlikti daug darbų, kurie ,,laukė savo eilės“: kraštotyros rinkimas, tyrimai ir tvarkymas, pasenusios literatūros atrinkimas iš fondų, nurašymas ir tokios literatūros išbraukymas iš inventorinių knygų, BAR kodų klijavimas knygose ir kt.

Visi darbuotojai ypatingai laukiame, kada greičiau galėsime aptarnauti mylimus skaitytojus kasdien, išduoti periodinius leidinius ir pabendrauti, nes to mums visiems šiuo metu labiausiai trūksta. Tokių vilčių teikia laisvėjantis karantino režimas ir numatomos Kultūros ministerijos rekomendacijos, leisiančios tokį aptarnavimą nuo gegužės vidurio.

Kviečiame į bibliotekas skaityti dar aktyviau. Primename, visi darbuotojai skaitytojus aptarnauja dėvėdami kaukes arba apsaugines veido priemones, pirštines. Svarbu laikytis saugos reikalavimų ir priimant knygas į biblioteką, todėl knygos grąžinamos bekontakčiu būdu, jas sudedant į pažymėtus maišus/dėžes, kur jos bus karantinuojamos 72 val. ir tik po to išduodamos kitiems skaitytojams. Ir žinoma, kaip ir daugelyje viešųjų vietų, taip ir bibliotekoje, nerekomenduojame lankytis asmenims, esantiems rizikos grupėje. Svarbu saugumo reikalavimų laikytis ne tik darbuotojams, bet ir skaitytojams, o situacijų, deja, pasitaiko įvairių.

Roberta Rasikienė, Almantas Šlivinskas
Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai

Komentaras