2017 m. rugsėjo 19 dienos vėlyvą popietę rudeninis lietus nesutrukdė Gruzdžių miestelio gyventojams skubėti į bibliotekoje vykstantį renginį. Vos sutalpinome visus, norinčius pabendrauti su fotomenininku, keliautoju, albumo ,,Neregėta Lietuva“ autoriumi Mariumi Jovaiša. Šį susitikimą inicijavo Elektronikos platintojų asociacija (EPA) ir Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

Renginio svečius pristatė EPA vykdomo projekto „Atrask save“ koordinatorius, Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyriausiasis bibliotekininkas projektinei veiklai Almantas Šlivinskas. Viešnia iš Vilniaus, šio EPA projekto vadovė Laura Vanagienė papasakojo, kaip svarbu yra rūšiuoti įvairiausias elektronikos atliekas ne dėl kitų, bet dėl savęs, savo vaikų saugios ir švarios gamtos ir jos būvio išsaugojimo. Šį senos technikos ir baterijų iš gyventojų surinkimo projektą, truksiantį iki metų galo, Lietuvoje vykdo 28 viešosios bibliotekos, o Gruzdžių b-ka Šiaulių rajone – viena aktyviausių. Vien pernai metais ji pridavė 40 kg surinktų baterijų.

Projekto kviestinis svečias fotomenininkas Marius Jovaiša pasakojo  apie tai, kaip gimsta geriausios Lietuvos ir pasaulio gamtos peizažo fotografijos iš oro. Šiomis nuotraukomis skleidžiama žinia visam pasauliui apie Lietuvos grožį, dabartį, praeitį. Fotografas pasidalino praktiškais patarimais, kaip fiksuoti gamtos grožį, kokiu rakursu ir kaip fiksuojant pavyksta patys netikėčiausi kadrai, kad saulės apšviestas laukas neatrodytų plokščias kaip blynas. Susitikimo metu žiūrovus sujaudino M. Jovaišos išsakytos idėjos, mintys, kuriami planai. Jie  svečio klausinėjo apie šeimą, pomėgius sportui, istorijai ir menui, planus fotografijos srityje.

„Mes esame šalis prie Baltijos jūros, kaip ir Švedija, Suomija“, – taip fotografas ir keliautojas Marius Jovaiša pristato Lietuvą užsieniečiams, kurie pirmą kartą išgirsta jos vardą. Pirmąjį „Neregėta Lietuva“ albumą prieš dešimtmetį išleidęs Marius Jovaiša dabar jau skaičiuoja jo vertimus į 10 kalbų, o Lietuvos peizažo pristatymus surengė jau 35 valstybėse. Be to, prieš kurį laiką jis vienintelis gavo Kubos valdžios leidimą oro fotografijoms toje šalyje ir parengė labai didelio formato albumą apie Kubą, kurio egzempliorių padovanojo ir Gruzdžių bibliotekai. Gaila, kad po kelių šio puikaus albumo pristatymų JAV, Kuba šios knygos platinti savoje šalyje nebeleidžia.
Renginio pabaigoje padėkos žodį ir prisiminimo dovanėlę įteikė Gruzdžių seniūnės pavaduotoja Gražina Slavikienė, o Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Liongina Šufinskienė padovanojo skaitytojos, lėlių meistrės Daivos Stankienės pagamintą angelą.

Liongina Šufinskienė ir Jurgita Jasiškytė,
Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekos vyresniosios bibliotekininkės