SAUGESNIO INTERNETO SAVAITĖ ŠIUPYLIŲ BIBLIOTEKOJE

neo_image.php2016 m. vasario 8–13 d. Šiaulių rajono viešosios bibliotekos Šiupylių filiale vyko Saugesnio Interneto savaitė. Ištisą savaitę lankytojams buvo dalinami lankstinukai „Patarimai, kaip saugiai elgtis elektroninėje erdvėje” su aktualia informacija lankytojams.
Vasario 10 d. mažiesiems Šiupylių bibliotekos lankytojams surengtoje popietėje „Vaikai, gyvenkime saugiai” vyresnioji bibliotekininkė S. Šeškauskienė pasakojo apie tai, kad išmokus naudotis kompiuteriu ir internetu, atsiveria įdomus pasaulis ir naujos galimybės. Internetu bendraujame su draugais, skaitome naujienas, komentuojame, keliame įvairias savo nuotraukas. Bendraujant ir reiškiant savo nuomonę privalu gerbti kito asmens garbę ir orumą, nešmeižti, neniekinti kitų žmonių ir jų grupių. Bibliotekininkė ugdė vaikų žinias ir įgūdžius priimant tinkamus sprendimus apie žmones, sutiktus internete bei pasakojo, kokiose situacijose jie gali pasidalinti privačia informacija. Aptarti atvejai, kai nereikėtų viešinti jokios asmeninės informacijos. Žiūrėjo filmuką apie katinėlį ir gaidelį, kurie susirašinėjo žinutėmis elektroninėje erdvėje. Sprendė testą ,,Ar esi saugus internete?“, tikrinosi, kiek jaučiasi saugūs internetiniame pasaulyje. Daugelis jaunųjų bibliotekos skaitytojų sprendė testą ne vieną kartą, kai kurie tiek kartų, kol atsakė teisingai į visus pateiktų klausimų. Popietės pabaigoje vaikai atsakė į klausimus, už kuriuos gavo simbolinių prizų.
Vasario 12 d. į saugaus interneto valandėlę „Internetas ir jame slypintys pavojai“ rinkosi suaugusieji. Vyko diskusija, kaip reikia apsaugoti vaikus nuo nepageidaujamų laiškų, žaidimų, muzikos, neviešinti asmeninės informacijos apie save. Šiais laikais, kai beveik kiekvienas vaikas ne tik žino, bet ir naudojasi įvairiomis interneto teikiamomis paslaugomis, nedažnai susimąsto apie savo asmeninės informacijos saugumą, apie tinkamą elgesį internete. Valandėlės metu suaugusieji labai domėjosi įvairia nauja informacija apie populiariausius tinklalapius Lietuvoje: naujienų portalus, socialinius tinklalapius, naudingus patarimus, skelbimus, valstybines institucijas. Bibliotekos lankytojams buvo pateikiamas suaugusiems skirtas saugesnio interneto bei naudojimosi kompiuteriu žinių įsivertinimo testas, kurį sudaro net keli klausimynai. Vieni jų, itin spalvingai iliustruoti, skirti vaikams, kiti – žmonėms, kuriems dar reikia pagilinti ar tiesiog pasitikrinti savo žinais apie atsargų elgesį internete. Tad suaugusieji išbandė jėgas atlikdami testą ,,Ar internete esi saugus?“.
Saugaus interneto savaitė vaikams ir suaugusiems suteikė išties naudingų žinių ir įgūdžių, padėsiančių nepasiklysti ir nenukentėti naudojantis gausios informacijos srautais.

Salvinija Šeškauskienė,
Šiupylių bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė