Skip to content Skip to footer

2019 m. spalio 23 dienos vakare ilgai negeso šviesa Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Gilaičių filialo salėje. Vakaroti rinkosi gilaitiškiai ir svečiai – Bubių folkloro ansamblis „Obelėlė“ (vadovė Edita Ramančionienė). Renginio vedėja Rita Bielskienė, Gilaičių bibliotekos bibliotekininkė, papasakojo apie senąsias Ilges, dabar vadinamas Vėlinėmis. Pasirodo, kad Ilgių pavadinime slypi giliausia šventės prasmė. Kalbėta apie prisiminimus, artimųjų netektį ir liūdesį. Užsiminta ir apie šventimus prieš Ilges namuose, kuriuos aprašė dar XVI a. M. Strijkovskis. Pastarasis teigė, kad žmonės rinkdavosi į vienus namus (suaugę ir vaikai), stalą apdėdavo šienu, užtiesdavo staltiese, padėdavo kelis didelius kepalus duonos ir ant stalo kampų pastatydavo ąsočius alaus. Po to atnešdavo kito maisto. Sustojus užstalėje – padėkojama ir Dievui Žemininkui, o tik po to valgoma ir dainuojama.
Vakaro dalyviai kartu su renginio vedėja taipogi pabandė išreikšti padėką Dievui Žemininkui, garsiai kartodami neįprastą tekstą:
„Tau, o Žemininkai, mūsų Dieve, aukojame ir dėkojame,
Kad mus praėjusiais metais sveikus ir visko pertekusiais užlaikei,
Javų ir visko gero davei, nuo ugnies, geležies, ligų
Ir visų mūsų priešų apsaugojai.“
Kadangi vakaro dalyviai iš anksto žinojo, kad bus pinamas rudens derliaus vainikas, nepatingėjo atsinešti įvairių sodo ir daržo gėrybių. Kiekvienas galėjo nors nedidele dalele prisidėti prie šio nepaprasto vainiko pynimo: tai klevo lapais, obuoliais, svogūnais, paskutiniais dar šalnos nepakąstais gėlių žiedais, šermukšnio uogų kekėmis, morkomis, dekoratyviniais moliūgėliais ir kt. Prie gražaus vaišių stalo nuobodžiauti neleido ir skambias dainas užvedinėjo Bubių folkloro ansamblio „Obelėlė“ dalyviai bei jų balsingoji vadovė Edita. Buvo pasidžiaugta ir jaunosiomis gilaitiškėmis Gerda ir Vilija, kurios nuo renginio pradžios iki jo pabaigos aktyviai įsijungė į veiklas, ir kas svarbiausia, su malonumu dainavo savo močiučių jaunystės dainas. Ne vienas šio gražaus renginio dalyvis dalinosi prisiminimais apie tuos laikus, kai suėjimai, vakarojimai, pasidainavimai būdavo ne tik malonumas, bet ir būtinybė. Kai kurie antrino, kad norint išsaugoti senąsias tradicijas, papročius reikia nebijoti bent porą kartų per metus surengti pasidainavimo, pasišokimo vakarus, kurių organizatoriais galėtų būti ir jaunimas. Labai dėkojame Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Gilaičių filialo renginių organizatorei Reginai Krikštanavičienei už pagalbą ir bendradarbiavimą, ruošiant šį vakarą.

Rita Bielskienė,
Gilaičių bibliotekos bibliotekininkė

 

Komentaras