Savo širdies aš nenešioju ant delno. Esu daug kentėjusi, daug nusivylus.
Naje… Visko buvo! Visko! Ale to – niekas niekada nesužinos! Niekada…
/Ieva Simonaitytė/

2017 m. spalio 12 d. Ringuvėnų biblioteka sukvietė bendruomenės moteris į literatūrinę valandėlę, skirtą Ievos Simonaitytės 120-mečiui paminėti, nes ir šie metai Lietuvos Respublikos Seimo yra paskelbti Ievos Simonaitytės metais.
„Ieva, Evė ar Ėvė? Kuo vardu mūsų vakarė žvaigždė?“ Šiuo klausimu renginį pradėjo bibliotekininkė Janina Butnorienė. Iki „Aukštųjų Šimonių“ pasirodymo ji buvo Evė. Vaikystėje – Ėvikė. Kai tapo Ieva, mažlietuviai iš jos netgi šaipėsi, vadino išverstaskūre, sakė, kad savo vardo išsižadėjo… pati Simonaitytė niekados nesirašė Ieva – tik Evė arba Ėvė.
Renginyje bibliotekininkė Janina Butnorienė apžvelgė I. Simonaitytės gyvenimo, asmenybės ir kūrybos bruožus. Labai ankstyvoje vaikystėje, gal būdama 5-erių metų, susirgo kaulų tuberkulioze, dėl ko liko šluba ir negalėjo mokytis. Skaityti ir rašyti ją išmokė motina, o vėliau mokėsi pati, skaitydama Bibliją arba kas pakliuvo po ranka. Paaugus, vietinio kunigo pagalba gydėsi sanatorijoje Vokietijoje. Iš ten grįžo pasveikusi ir pradėjo verstis siuvėjos amatu. Įsitraukė į visuomeninę veiklą, pradėjo dirbti Vanagių lietuvių jaunimo sambūryje. Anksti ir pati pradėjo kurti. Iš pradžių rašė eilėraščius, o vėliau ir apsakymus, romanus. Ją kaip rašytoją, labiausiai išgarsino romanas „Aukštųjų Šimonių likimas“. Už kurį 1935 m. buvo paskirta Lietuvos valstybės literatūros premija. 1958 m. ji buvo apdovanota pirmąja Lietuvos SSR valstybine premija už romaną „Vilius Karalius“ I. Simonaitytė buvo lietuvininkė, puoselėjusi lietuvybę Klaipėdos krašte. Tai atsispindi jos kūriniuose: „Aukštųjų Šimonių likimas“, „Vilius Karalius“, „Paskutinė Kūnelio kelionė“, apysakoje „Pikčiurnienė“, autobiografinėje knygoje „…o buvo taip“.
Klausėmės kompaktinės plokštelės „Ak, buvo visko…“, kurioje skamba pačios rašytojos balsas bei jos atsiminimai. Išklausėm: Kalba Ieva Simonaitytė: „Klaipėda, mano mylimas mieste…“ ir aktorės Virginijos Kochanskytės Mačiau, girdėjau, pergyvenau…“.
Bibliotekoje taip pat veikia ir paroda skirta Ievos Simonaitytės kūrybai, kviečiame apsilankyti
!

Janina Butnorienė,