,,Knyga, knyga ir dar kartą knyga. Niekas taip neišlaisvina vaiko fantazijos kaip knyga.“

/ A. Lindgren/

Šiemet švenčiame 110-ąsias rašytojos Astridos Lindgren gimimo metines. Švedų rašytoja Astrid Anna Emilia Lindgren  gimė 1907 m. lapkričio 14 dieną, Neso fermoje, netoli Vimerbiu miestelio, Smolande (Švedija). Didžioji dalis jos knygų paremtos šviesiais vaikystės prisiminimais bei gamtovaizdžiais. Astrid Lindgren parašė daugiau kaip 70 vaikiškų knygų, scenarijų ir pjesių. Šios švedų rašytojos knygos išverstos į 90 kalbų, ir leidžiamos daugiau kaip 100 šalių. Lyg šiol yra parduota apie pusantro šimto milijonų jos knygų kopijų, pagal jos kūrinius sukurtas 41 filmas ar televizijos serialas, statomi spektakliai. Per visą savo gyvenimą ji pelnė kelias dešimtis apdovanojimų, o 1958 m. rašytojai įteiktas Hanso Kristiano Anderseno medalis.
Astrid buvo ne tik rašytoja, bet ir aktyvi visuomenės veikėja, visą gyvenimą kovojusi už vaikų ir gyvūnų teises. 1997 m. Astrida Lindgren buvo išrinkta „Metų Švedijos žmogumi“. 2002 m. sausio 28 dieną, būdama 94 metų amžiaus savo namuose Stokholme Astrida Lindgren atsisveikino su šiuo pasauliu. Nuo 2003 metų teikiama Astrid Lindgren premija. Tai didžiausias vaikų ir jaunimo literatūros apdovanojimas, jo vertė net 5 mln. Švedijos kronų. Šiuo prizu siekiama remti vaikų teises pasauliniu lygiu, sekant Astridos humanistiniais įsitikinimais. Šia premija kasmet apdovanojami rašytojai, iliustracijų dailininkai, skaitymą propaguojančios organizacijos ir kultūros darbuotojai, kurių kūryba ar veikla atitinka Astrid Lindgren dvasią. Premijos tikslas – skatinti susidomėjimą vaikų ir jaunimo literatūra pasaulyje bei pasauliniu mastu įtvirtinti vaikų teisę į kultūrą.

Kužių bibliotekoje parengta spaudinių paroda ,,Vaikystė su Astridos Lindgren knygomis“. Paroda veiks iki lapkričio 30 d. Kviečiame apsilankyti!

Nijolė Viktoravičienė,
Kužių bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė