2018 m. gegužės 3-ios dienos laukė ne tik bibliotekininkės, bet ir Kuršėnų jaunimas, kuris buvo pakviestas į susitikimą su poetu, publicistu, vaikų rašytoju bei teatro ir kino režisieriumi Vytautu V. Landsbergiu. Vis sparčiau vykdant projektą „Kino pažinimo erdvės įkūrimas Kuršėnuose“, kurį dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vytauto V. Landsbergio apsilankymas buvo tarsi gaivaus oro gurkšnis. Atrodo, laiko turėjome tiek nedaug, tačiau viršijome visus lūkesčius – daugiau nei dvi valandos prabėgo tarsi 20 minučių. 8-9 klasių mokiniai su Kuršėnų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro neformalaus švietimo mokytoja Gintare Pučinskiene liko sužavėti autoriaus iškalba, originalumu, mokėjimu užmegzti kontaktą su klausytojais. Kadangi autorius save pristatė, kaip filmų režisierius ir kūrėjas, iš savo didelės patirties papasakoti tikrai turėjo ką. Visų pirma įvairialypės terpės pagalba bibliotekos Kino erdvėje peržiūrėjome du autoriaus režisuotus ir kurtus filmus „Apie vieversį“ ir „Žemės broliai“. Tai 2017 metų vasarą pačių vaikų kurti filmai kūrybinėje stovykloje vaikams ir paaugliams „Dominyko atostogos“. Abiejų filmų pagrindinis akcentas – partizanų trumpas ir sunkus gyvenimas ir didelis troškimas išlikti gyvam ir grįžti pas savo artimuosius bei mylimąsias. Filmas „Žemės broliai“ pasakoja apie legendinio partizanų vado Juozo Lukšos-Daumanto 1947 m. prasiveržimą iš okupuotos Lietuvos į Vakarų Europą kertant Sovietų Sąjungos sieną. Filmų aktoriai – patys vaikai, kurie stebino savo sugebėjimais ir drąsa būdami dar tik 9-12 metų vaidinti geriau už suaugusiuosius. Jie taip įtikinamai ir net sujaudindami iki širdies gelmių perteikė tas atokvėpio minutes miške, kai partizanai kūrė, dainavo, meldėsi ir svajojo. Na, ne veltui talentai ir gimsta dar ankstyvoje vaikystėje. O pasižiūrėti, ar yra talentų ir tarp į susitikimą atvykusio jaunimo, autorius moksleiviams taip pat skyrė užduotį. Savanoriai turėjo čia pat, per kelias minutes sukurti tokį scenarijų, pagal kurį būtų galima pastatyti filmą. Nors pradžioje moksleiviai ir buvo nedrąsūs, tačiau paskatinti autoriaus įsijautė į savo vaidmenis ir mintys pradėjo lietis laisvai. Svečias tuo ir norėjo pasakyti, kad kartais mintys gimsta visai staiga ir netikėtai ir aplinka gali būti tam visiškai nesvarbi.
Kai susitinki su tokiu žmogumi galbūt tik kartą, stengiesi išnaudoti kiekvieną minutę, tad ir klausimų autoriui turėjome ne vieną. O susitikimą autorius užbaigė linkėdamas ugdyti savo smalsumą, nes visada yra įdomesni tie žmonės, kurie turi paslaptį.

Vilma Grudžinskienė,
Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vyresnioji bibliotekininkė

Projektą finansuoja

Projektą vykdo