2018-aisiais tęsiame virtualių parodų tradiciją „Kolekcijos Šiaulių rajone“ ir pristatome Jums Jurgitos Januškevičiūtės kuriamas ir kolekcionuojamas nedidukes lėlytes – seges.
Nuo seno lietuvės moterys mėgo grožį, puošė savo buitį, audė, nėrė, mezgė, siuvinėjo. Rankdarbiuose atsispindėjo žmogaus dvasinis pasaulis. Pamačius darbus, supratus jų dvasią – geriau pradedi suprasti ir žmogų, jo mintis ir širdį.
Šakynoje gyvenanti Jurgita Januškevičienė kuria nedidukes, tačiau išraiškingas lėlytes – seges. Kaip pasakojo autorė, ji jau du dešimtmečius dirba Šakynos mokyklos dailės mokytoja. Nuo vaikystės pati labai mėgusi piešti baigė Šiaulių pedagoginį institutą, įgijo piešimo, braižybos ir darbų mokytojos specialybę. O dabar dailės paslapčių moko Šakynos mokyklos vaikus.
Nedidukės lėlytės – segės, autorės pavadintos laimės talismanais visą lapkričio mėnesį džiugino Šakynos bibliotekos lankytojų akis. Lėlytės nedidukės, 5-7cm dydžio ir visos skirtingų išraiškų ir nuotaikų: vienos linksmos, kitos susimąsčiusios, trečios liūdnos. Taip pat skirtinga ir kiekvienos lėlytės suknelė, šukuosena. Norint pasigaminti tokią lėlytę, reikia ypatingo kruopštumo ir kūrybiškumo.
„Su drauge prieš trejus metus lankėme kursus, kaip pasigaminti panašias seges. Principą išlai­kiau tą patį, bet daug ką ir pati sugalvojau“, – pasakojo J. Januškevičienė.
Norint pasigaminti tokią lėlytę pirmiausia iš vielučių padaroma forma, iš popierinio rankšluosčio iškerpami apvalūs popieriaus gabaliukai suknelėms. Sumodeliuojama lėlytė, po to – nudažoma. Veideliai nulipdomi iš modelino. Kai kurių lėlyčių suknelės yra „pasiuvamos“ ir iš audinio. Mokytoja kuria ne vien lėlytes. Žaismingais talismanais tampa ir šuniukai, ar stilizuoti avinukai. Kaip prisipažįsta, pati  mokytoja kūryba aplanko beveik kasdien, nes vakarodama dažniausiai kažką kuria, – mezga, lipdo ar piešia.

Kviečiame pasigrožėti spalvinga ir originalia lėlyčių kolekcija!

Zina Keturakytė,
Šakynos bibliotekos bibliotekininkė