Naudoti skirtukus skaitant visada reiškė aukštą kultūrą. Jau Senovės Egipto raštininkai naudojo skirtuko prototipą – priklijuodavo papiruso gabalėlį ir pažymėdavo reikalingą vietą ant 40-ies ir daugiau metrų ilgio ritinių. Pirmieji dabartiniai knygų skirtukai pasirodė Anglijoje apie 1850 metus.

Meškuičių bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Vilma Briedienė turi įdomų, išskirtinį pomėgį: ji kolekcionuoja knygų skirtukus. Pirmas skirtukas namuose atsirado 2013 metų pabaigoje, nuo tada, kai ji pradėjo dirbti bibliotekoje. Pamažu skirtukų daugėjo. Šiuo metu kolekcijoje jau yra skirtukų iš įvairiausių pasaulio šalių: Anglijos, Prancūzijos, Tailando, Maltos, Latvijos, Lenkijos, Danijos, Egipto. Bibliotekininkė Vilma pastebi kad, šiandien knygos skirtuko vaidmuo įvairus. Be pagrindinės paskirties – žymėti puslapį – jis tapo miela dovanėle ar suvenyru, parvežtu iš kelionės, populiaria reklamos ar viešinimo priemone, meno kūriniu, dailiu rankdarbiu ar širdžiai brangius prisiminimus simbolizuojančiu daiktu. ,,Apžiūrėdama, skirtukus susipažinau su įvairiausiais dalykais – geografiniais rekordais, paskaičiau eilėraščių, mačiau įžymių žmonių nuotraukų, jie man jau tarnauja vietoj liniuotės, atlieka kalendoriaus funkciją ar pasišvietimo tamsoje galimybę“,- mintimis dalijosi V. Briedienė.

Kolekcijoje galima atrasti medinių, odinių, metalinių, pagamintų iš popieriaus skirtukų. Yra ir rankų darbo, ir spaustuvėse atspausdintų, magnetinių skirtukų bei vienintelis akmeninis, kurį surado pati kolekcionierė vaikščiodama Šiaurės jūros pakrantėje. Daug jų padovanojo draugai, artimieji, kitus – pirko ji pati įvairių kelionių metu. Kelionės tai dar vienas bibliotekininkės Vilmos labai mylimas pomėgis. Šiuo metu jos renkamoje kolekcijoje yra apie 180 knygų skirtukų.

Pasak bibliotekininkės Vilmos, šiandien knygų skirtukas labai populiarus ir tampa mielu ir geras emocijas keliančiu skaitymo kompanionu. Juk palikdamas skirtuką tarp puslapių, tu tarsi ruošiesi į kitą pasimatymą su knyga.

Įsigykime sau mielą širdžiai skirtuką ir skaitymas taps malonesnis!

Roberta Rasikienė,
Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus
kultūrinių veiklų koordinatorė ir organizatorė.

Nuotr. Robertos Rasikienės.