Kiekviena knyga – savaip įdomi ir vertinga. Tačiau ar teko kada nors vartyti knygą su autoriaus autografu? Prisiliesti prie leidinio, kuriame užfiksuotas autoriaus noras, padėka, dovanojimo įrašas, dedikacija?

Autografuotomis vadinamos knygos su autoriaus, sudarytojo, leidėjo, vertėjo, dailininko įrašu ar parašu leidinyje. Autografai – svarbūs rašto paminklai, atspindintys to laikmečio knygos kultūrą.

„Europoje autografai pradėti kolekcionuoti XVI a. kartu su raštijos išplitimu. Vėlesniais šimtmečiais ši kolekcionavimo rūšis išpopuliarėjo daugelyje šalių. Straipsniai žiniasklaidoje, kartkartėmis rengiamos autografų parodos liudija, kad autografų rinkimas, kaip kolekcionavimo rūšis, nors ir egzistuoja Lietuvoje, bet apie jį turime nedaug žinių. Tiek autografams, tiek apskritai kolekcionavimui Lietuvoje yra skirtas vienas kitas mokslinis tyrimas, tačiau už tokių tyrimų ribų lieka autografų kolekcionavimas kaip reiškinys“ – straipsnyje „Autografų kolekcionavimas šiandienos Lietuvoje“ rašė Rolandas Gustaitis.

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos padaliniuose lankėsi daug garbingų rašytojų, leidėjų. Daugelis iš jų bibliotekai ar bibliotekininkams padovanojo savo kūrinius su autografais, linkėjimais.

Knyga su autografu yra dar vertingesnė, nes tai yra ne tik susitikimų su rašytojais palikimas, bet ir iškalbingas jį rašiusio apibūdinimas.

Kviečiame pavartyti autografuotus knygų puslapius, kuriuose rasite prozininko Vytauto Račicko, poeto, publicisto Vytauto V. Lansbergio, rašytojos Agnės Žagrakalytės, istoriko publicisto Arvydo Anušausko, kunigo Algirdo Toliato, žurnalisto Andriaus Tapino ir kt. linkėjimus ir autografus.

Roberta Rasikienė,
Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyriausioji metodininkė