Skip to content Skip to footer

Antrus metus Kupiškio kraštas tampa karpytojų susibūrimo vieta. 2019 metų liepos 15–20 dienomis karpytojos iš visos Lietuvos sugūžėjo į Adomynės dvarą, į respublikinį karpytojų plenerą, pavadintą „Vaižganto gyvenimo keliu“. Adomynė pasirinkta neatsitiktinai, nes ji – mažoji kultūros sostinė Panevėžio regione, o 2019-ieji metai paskelbti Vaižganto metais. Gimė ir gyveno jis netoli Adomynės. Todėl ir pleneras buvo pavadintas „Vaižganto gyvenimo keliu“.

Karpytojos turėjo pažintinę išvyką į Vaižganto gimtąsias vietas, į Svėdasų krašto muziejų. Prieš plenerą jos skaitė, tyrinėjo Vaižganto kūrinius, domėjosi jo gyvenimu. Susirinkusios diskutavo, ginčijosi, tarėsi, aptarinėjo… ir savo jausmus, savo mintis sudėjo į karpinius.

Plenere dalyvavo 18 karpytojų: Albina Mackevičienė (Kėdainiai), Vilija Jurkuvienė (Tauragė), Alma Stugienė (Kuršėnai), Vaida Svigarienė (Utena), Rasa Slesoriūnienė (Utena), Gita Kolosovienė (Obeliai), Rūta Kolosovaitė (Obeliai), Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė (Utena), Adelija Bražėnaitė (Utena), Eglė Dvarionaitė-Vindašienė (Kaunas), Rita Molienė (Subačius), Aušra Būgienė (Utena), Lina Paukštienė (Utena), Genutė Bučiūnienė (Kazlų Rūda), Laima Skipitienė (Vilnius), Rasa Rainienė (Jonava), Simona Bijanskienė (Akmenė), Virginija Jurevičienė (Kupiškis).

Sukurta virš 20 asimetrinių karpinių. Juos karpytojos dovanojo Adomynės dvarui.

Smagu, kad karpymo meno atėjo pasimokyti mažosios adomynietės. Jas šio meno subtilybių mokė Lietuvos garsios karpytojos Laima Skipitienė, Alma Stugienė, Albina Mackevičienė, Rasa Slesoriūnienė, Simona Bijanskienė. O kiek portretų nupiešė uteniškė Rasa Slesoriūnienė gali suskaičiuoti tik ji viena. Eglė Dvarionaitė-Vindašienė atvežė linkėjimus iš Juozo Tumo-Vaižganto memorialinio buto-muziejaus, esančio Kaune.

Nuostabiame dvare žirklučių meistrės susipažino su Adomynės istorija. Aplankė Uoginių amatų centrą ir pagerbė karpytoją panevėžietę Bronislavą Jankaitienę (čia buvo eksponuojamas jos karpinių ciklas „Duona“), lankėsi V. Šleivytės muziejuje Viktariškiuose, Kupiškio etnografijos muziejuje.

Plenero iniciatorė ir vadovė LTS Panevėžio bendrijos Kupiškio skyriaus, Liaudies meno studijos „Židinys“ pirmininkė Virginija Jurevičienė.

Projekto partneriai: Kupiškio rajono savivaldybė, Kupiškio rajono Adomynės kaimo bendruomenė, Kupiškio etnografijos muziejus, VšĮ Kupiškio rajono turizmo ir verslo informacijos centras.

Komentaras