2019 m. gegužės 1 d. iškilmingai paminėta  Lietuvos 15 metų narystė Europos Sąjungoje (ES), šiais, 2020 metais gegužės 9 d. sukanka 70 metų nuo dienos, kai Prancūzijos užsienio reikalų ministras Robertas Schumanas paskelbė deklaraciją. Paryžiuje sakydamas kalbą jis pasiūlė naujos formos politinį Europos bendradarbiavimą, kuris užtikrintų taiką tarp Europos tautų. Schumano deklaracijos pavadinimu žinomas pasiūlymas laikomas ES pradžia.
Šiemet  Europos diena ypatinga. Ir ne tik todėl, kad Schumano deklaracijai sukanka 70 metų. Šiemet mes ją žymime neįprastai – vieni sekdami karantino naujienas, kiti jau atsargiai lankydami mūsų taip išsiilgusias lauko kavines, treti – išbandydami antikūnių testą ir tikėdamiesi sužinoti, kad jau įgijo imunitetą mus visus užklupusiai ligai.
Baimę pamažu ima keisti viltis, netikrumą – noras kuo greičiau nuveikti ką nors gero ir prasmingo, vienatvę – suvokimas, kad nieko nėra stipresnio ir gražesnio už draugystę. O Europos diena yra būtent apie tai, apie patį tampriausią ryšį – žmonių su žmonėmis, tautų su tautomis.
Susiklosčius sudėtingai situacijai dėl koronaviruso pandemijos ir karantino, tradiciniai Europos dienos renginiai atšaukti. Europos Parlamento biuras Lietuvoje paskelbė akciją „Europos dienos solidarumo kava“. Prie Europos dienos solidarumo kavos akcijos prisijungė Naisių bibliotekos skaitytojai.

Benita Dabregienė,
Naisių bibliotekos bibliotekininkė