2019 m. vasario 6 dieną sukanka 70 metų, kai mirė žymus pedagogas, rašytojas, literatas Stasys Matjošaitis-Esmaitis (mirė Kaune 1949 m. vasario 6 d.). Šiupylių bibliotekoje veikia paroda Stasys Matjošaitis-Esmaitis ir Šiupyliai“.
„Kai pažvelgiu atgal, į savo vaikystės dienas, ypatingai gyvai, aiškiau už bet ką iš tų laikų, matau iš kaimo pakluonių įstrižai rėžių taką į bažnyčią. Šventorių praėjus, takas vingiavo toliau, atsiremdamas į baltąją mokyklą. O ten – durys į aukštą priemenę, iš jos durys į virtuvę, paskui dar durys į kambarį, kuriame prie stalo, apkrauto mokinių sąsiuviniais, knygomis ir popieriais. Sėdi aukštas jaunas vyras, garbiniuotais plaukais, įsiskverbiančiomis akimis, kurios, atrodė, mato tavyje daug daugiau, negu tu pats jauti ir nusimanai. <…> eidamas paskui mokytojo karstą, jaučiausi, tartum aš esu koks atstovas ar įgaliotinis šimtų ir tūkstančių velionio mokinių, kuriuos jis išleido į pasaulį su puikiais kraičiais, ir tūstančių, tų, kurie iš Esmaičio „Sakalėlio“ mokėsi rašto, – „Sakalėlio“, kurio iki 1937 metų išėjo 26 leidiniai“. Tai rašytojo, prozininko, dramaturgo, vertėjo Augustino Griciaus dalis prisiminimų apie mokytoją Stasį Matjošaitį-Esmaitį.
Stasys Matjošaitis, slapyvardžiu Esmaitis gimė 1877 metų lapkričio 15 dieną Padrečiuose (Veiverių valsčius). Šiupyliuose mokytojavo 1911–1914 m. Valdinė mokykla Šiupyliuose buvo atidaryta 1911 m. Jai labai pasisekė, nes pirmasis mokytojas buvo Stasys Matjošaitis-Esmaitis, vėliau žymus lietuvių pedagogas, vadovėlių, apsakymų, pjesių mėgėjų scenai autorius. Rašytojo Augustino Griciaus liudijimu, atvykęs rudenį per Kuršėnus pažliugusiais keliais, jis nuo pirmųjų dienų šiupyliškiams tavo savas.
Kviečiame visus bibliotekos skaitytojus ir svečius prisiminti žymų pedagogą, rašytoją, literatą Stasį Matjošaitį-Esmaitį. Paroda veiks iki vasario 15 d.

Salvinija Šeškauskienė,
Šiupylių bibliotekos bibliotekininkė