2020 m. Skaitmeninė savaitė (angl. All Digiatl Week) Europos šalyse skelbiama kovo 23 – 29 d. Vertinant pastarųjų dienų Lietuvos visuomenės nerimą dėl dalyvavimo renginiuose svarbu atkreipti dėmesį, jog Skaitmeninės savaitės metu didžioji dalis renginių bus transliuojami internetu. ALL DIGITAL savaitė savo renginiais siekia paskatinti europiečius nuolat tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius, kad galėtų visapusiškai dalyvauti visuomenės gyvenime ir gautų naudos iš skaitmeninės transformacijos.
„Jau dešimtą kartą Europoje vykstanti Skaitmeninė savaitė šiais metais yra visiems itin aktuali. Šiandieninio nerimo ir informacijos gausos aplinkoje, ji kaip niekad anksčiau, padeda atskleisti, kokie svarbūs šiuolaikiniam žmogui yra skaitmeniniai įgūdžiai tiek darbe, tiek kasdieniame gyvenime, kiek daug veiklų galime atlikti internete išvengdami tiesioginio kontakto“, – sako asociacijos Langas į ateitį direktorė Loreta Križinauskienė.

Svarbiausia asmens kompetencija

Neatsitiktinai šių metų Skaitmeninės savaitės pagrindine tema pasirinkta – kritinio mąstymo ugdymas. Šiandien kritinis mąstymas laikomas bene pagrindine asmens kompetencija, kuri savo svarba prilygsta skaitymui ar rašymui, tačiau šis įgūdis privalo būti nuolat tobulinamas.
Būtent kritinis mąstymas geriausiai padeda atsispirti informacinėms atakoms. Tačiau jas atpažinti tikrovėje nėra lengva. Vertėtų atkreipti dėmesį į ekspertų patarimus, tam prisijungusi.lt sukūrėme testą, kuriuo galite pasitikrinti ar mąstote kritiškai.

12 kritinio mąstymo patarimų

Kas skiria propagandą nuo kitų pranešimų, kurie taip pat siekia formuoti auditorijos nuomonę, pavyzdžiui reklamos? Šis ne lengvas klausimas užduodamas nuolat ir vieno atsakymo į jį nėra. Reikėtų pradėti nuo to, kad propagandos tikslai, perduodant žinutes, nėra atskleidžiami, jie net slepiami. Tačiau kaip tai suprasti skaitant, klausant ar stebint vieną ar kitą media turinį?
Skaitmeninė savaitė pristato 12 kritinio mąstymo patarimų: įvertinkite informacijos aplinką; įvertinkite informacijos autorių; įvertinkite informacijos šaltinius; pasitikrinkite kituose informacijos šaltiniuose; neplatinkite nepatikimos informacijos; nepasiduokite spaudimui; suabejokite; nesidalinkite informacija, kuria galėtų pasinaudoti įsilaužėliai; įvertinkite, ar informacija nėra šališka; elkitės apgalvotai socialiniuose tinkluose; nepasitikėkite bet kuo socialiniuose tinkluose; būkite atsargus socialiniuose tinkluose. Visus paaiškinimus kaip patarimus pritaikyti praktikoje ir kokius sau klausimus reikėtų užduoti analizuojant turinį rasite prisijungusi.lt

Nauji iššūkiai skaitmeninėje erdvėje

Skaitmeninių technologijų raida sukėlė ir kokybinių pokyčių informacijos erdvėje. Atsirado ir egzistuoja naujų, iki tol nenaudotų informacijos formų: socialiniai tinklai, dirbtinis intelektas ir pan. Apie priklausomybes nuo informacijos formų, moralines bei teisines jų kolizijas kovo 26 d. 11.00 val. susitiksime pakalbėti interaktyvioje diskusijoje „Kritiškai (ne) mąstau“. Prie tiesioginės diskusijos transliacijos junkitės portale prisijungusi.lt

Nuo mažų dienų

Svarbu suprasti, kad propagandos pirminis tikslas yra ne perteikti informaciją ar diskutuoti apie problemas, o kryptingai formuoti žmonių suvokimą, nuomones, manipuliuoti jausmais ar žinojimu, nukreipti asmens ar visuomenės elgesį norima linkme. Todėl kritinį informacijos vertinimą bei suvokimą būtina ugdyti jau patiems mažiausiems. Skaitmeninės savaitės metu prisijungusi.lt puslapyje bus pristatyta daug įvairių praktinių veiklų, transliacijų, edukacinių filmukų bei komiksų įvairioms amžiaus grupėms.

„Skaitmeninės savaitės“ veiklos mūsų bibliotekoje

Visus bibliotekos lankytojus norinčius tobulinti savo kritinio mąstymo įgūdžius kviečiame į „Skaitmeninės savaitės“ veiklas mūsų bibliotekoje:

Čia rekomenduojame trumpai pristatyti bibliotekoje organizuojamas veiklas (transliacijų stebėjimą, praktinius užsiėmimus).

Praktinis užsiėmimas „Komentarai internete. Nuomone dalinkis etiškai.“, kurio metu dalyviai bus kviečiami suprasti, kaip savo nuomonę internetiniuose komentaruose išreikšti tinkamai. Analizuojant praktinius pavyzdžius, bus galima atskirti etiškus, neetiškus ar net baudžiamąja atsakomybe gresiančius komentarus.

Praktinė užduotis „Neįtikėtini pasiūlymai internete. Kaip neužkibti?“, skirta įvairių internete sutinkamų pasiūlymų analizei. Aptarimui bus pateikiami neįtikėtini pasiūlymai, dažniausiai siekiantys apgauti vartotoją ar juo pasinaudoti. Dalyviai kviečiami pasitelkti kritinį mąstymą ir įvertinti skirtingus neįtikėtinų pasiūlymų atvejus grupėse.

Praktinė užduotis „Faktas ar mitas? Kaip atpažinti melagingą informaciją internete“, pakviesianti atkreipti dėmesį į gausybės informacijos šaltinių skirtumus. Po trumpo teorinės dalies pristatymo dalyviai bus pakviesti susėsti grupelėmis ir išsitraukti po vieną pavyzdį, kuriame bus nurodytas konkretus vaizdo siužetas ir jam skirtas klausimynas.

Praktinė užduotis „Mano profilis – mano erdvė“, skirta supažindinti vyresnių klasių moksleivius su atsakingu naudojimusi socialiniais tinklais ir galimybėmis susitvarkyti savo paskyrą.  Dalyviams bus siekiama parodyti, kad reikia kritiškai mąstyti ir būti atsargiems socialiniuose tinkluose, daugiau dėmesio skirti turinio kontrolei bei galimybėms „išsivalyti“  Facebook profilį.

Daugiau informacijos apie projekto „Prisijungusi Lietuva“ Skaitmeninės savaitės veiklas ir renginius rasite www.prisijungusi.lt

Informacijos rengėjas