Skip to content Skip to footer

Siuvinėtas dangus : Vilniaus arkivyskupijos bažnyčių XV-XX a. siuvinėti liturginiai drabužiai / sudarytoja ir tekstų autorė Rita Pauliukevičiūtė ; [vertėja Aušra Simanavičiūtė]. – Vilnius : Bažnytinio paveldo muziejus, 2017 (Vilnius : Petro ofsetas). – 221, [2] p. : iliustr. ; 27 cm. – Virš. antr. nenurodyta. – Santr. angl.. – Bibliogr.: p. 220. – R-klės: p. 221-222. – Tiražas 500 egz.. – ISBN 978-609-8151-06-0 (įr.)

Untitled_2018010814384600„Siuvinėtas dangus“ – antroji Bažnytinio paveldo muziejaus knyga, skirta liturginei tekstilei, kurioje publikuojami muziejaus fonduose saugomi vertingiausi ir unikaliausi siuvinėti liturginiai drabužiai iš Vilniaus arkivyskupijos bažnyčių. Skaitytojas trumpai supažindinamas su liturginių drabužių kilme ir jų puošimo siuvinėtomis puošmenomis istorija, drabužiui teikiamos teologinės prasmės kaita. Knygoje pristatomi seniausi ir vieninteliai Lietuvoje išlikę siuviniai, liudijantys viduramžių siuvinėjimo tradiciją, spėjusią pasiekti Lietuvą po krikšto 1387 metais. Chronologiškai išdėstytos knygos dalys atspindi gotikos, renesanso, baroko ir klasicizmo stilių kaitą bei XIX ir XX a. dekoratyviojo bažnytinio meno krypčių įvairovę.

 

_SD_35„Siuvinėtas dangus“ – jau antra Bažnytinio paveldo muziejaus knyga apie bažnytinę tekstilę. Pirmoji – „Šilkas ir auksas“ – pristatė šilkinių audinių, iš kurių buvo siuvami liturginiai drabužiai, istoriją, atskleistą prabangiais XVI a. itališkais aksominiais audiniais, sodriaspalviais XVII a. brokatais ir XVIII a. prancūziško stiliaus audinių gausa. Šios knygos, tęsiančios pasakojimą apie bažnytinę tekstilę, objektas yra siuvinėti liturginiai drabužiai. Apžvelgiant Vilniaus Arkivyskupijos bažnyčiose naudotus ir išsaugotus siuvinius, siekiama atskleisti meninių stilių ir vietinių tradicijų sąveiką, siuvinėjimo technikų pobūdį, atsekti drabužiui teikiamos technologinės prasmės pokyčius. Chronologine tvarka išdėstytos knygos dalys skiriasi apimtimi. Pirmojoje dalyje yra tik trys, bet labai iškalbingi XV a. pab.–XVI a. siuviniai, pristatantys viduramžių ir Renesanso siuvinėjimo tradicijas. Tai beveik visas šių stilių siuvinių paveldas Lietuvoje. Be šių trijų, žinomas dar vienas XVI a. I pusės arnotas, saugomas Lietuvos dailės muziejuje. Antroje ir trečioje knygos dalyse pristatoma gausiau išlikusi XVII a. ir XVIII a. bažnytinė tekstilė, puošta auksiniais reljefais ir prancūziškus audinius kartojančiomis spalvotomis gėlėmis. Ketvirtoje dalyje apžvelgiami XIX a. siuviniai pasižymi stilių ir technikų margumu, suklestėjusiu liaudiško baroko stiliumi. Paskutinė dalis, pristatanti XX a. liturginius drabužius, nors ir atrodo turtinga ir puošni, baigiasi amžiui vos įpusėjus. Iš dalies tai skaudžių istorinių aplinkybių pasekmė – carinės Rusijos ir sovietinė okupacijos lėmė izoliaciją nuo Visuotinės bažnyčios gyvenimo ir viso išorinio pasaulio, praūžė du pasauliniai karai. Kita vertus, pačioje Bažnyčioje dėl liturginių sąjūdžių ir reformų liturginiai drabužiai ne tik patyrė formos pokyčius, bet ir jų puošimas dažnai ribojosi lakoniškais simboliais.
(Iš knygos pratarmės)

Nuotraukos iš parodos „Siuvinėtas dangus. Vilniaus arkivyskupijos bažnyčių XV–XX a. siuvinėti liturginiai drabužiai“ .
http://www.bpmuziejus.lt/news/326/29/Siuvinetas-dangus-Vilniaus-arkivyskupijos-baznyciu-XV-XX-a-siuvineti-liturginiai-drabuziai.html

_SD_08

_SD_13

Turinys

Siuvinėtas dangus turinys

 

 

Komentaras