2019 m. vasario 5 d. vyko tradicinė, jau 16-oji Saugesnio interneto diena. Ji buvo minima daugiau nei 120 šalių. Tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį, ypač vaikų ir jaunuolių, naudojimąsi internetu bei skaitmeninėmis technologijomis.
Verbūnų biblioteka taip pat įsijungė į šviečiamąsias saugesnio interneto veiklas. 2019 m. vasario 5 d. Verbūnų biblioteka kartu su Verbūnų mokykla-daugiafunkciu centru organizavo valandėlę saugaus interneto savaitei „Junkis, kurk ir dalinkis pagarbiai: geresnis internetas prasideda nuo tavęs“. Dalyvavo 5-8 klasių mokiniai ir mokytojai. Renginyje taip pat dalyvavo Šiaulių rajono viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus bibliotekinių procesų automatizavimo inžinierius Kostas Aleksandrovičius. Jis išsamiai papasakojo apie saugaus interneto veiklas: saugus prisijungimas bei atsijungimas internete, saugūs slaptažodžiai, nuotraukų skelbimas, duomenų apsauga, išmanus ir saugus „Gmail“ elektroninio pašto naudojimas, vaizdo siužetų naudojimas, apsauga nuo interneto grėsmių ir kt. Dalyviai labai aktyviai įsijungė į diskusijas, svečias buvo apibertas įvairiausiais klausimais. Renginio metu turėjome progos įsitikinti, kad geresnis internetas – visų mūsų atsakomybė. Dalyviai pritarė šiemetiniam dienos šūkiui „Kurkime geresnį internetą kartu!“
Varputėnų bibliotekoje organizuota diskusija „Kurkime saugesnį internetą kartu“. Bibliotekininkė Vida Bernotienė dalyves supažindino su prasidėjusiu projektu „Prisijungusi Lietuva“ pakvietė dalyvauti vyksiančiuose mokymuose. Projekto bendruomenės lyderė Raimonda Mintauskienė kalbėjo apie lyderiams vykusius mokymus ir numatomas veiklas. Pasidžiaugė gauta priemone darbui – planšetiniu kompiuteriu. Pasakojo apie grėsmes iškylančias dirbant elektroninėje erdvėje, kaip jų išvengti. Bibliotekininkė taip pat supažindino lankytojas su internetinėmis svetainėmis, kuriuose galima rasti daug reikalingos informacijos saugumo klausimais sau ir vaikams, taip pat atsakė į užduodamus klausimus ir kartu su dalyviais sprendė testus.

Vasario 8 d. Raudėnų bibliotekoje vyko diskusija saugesnio interneto tema. Su 8 klasės mokiniais diskutavome, ką reiškia būti saugiam internete, kaip sukurti saugius slaptažodžius, kokias nuotraukas galima skelbti socialiniuose tinkluose, o kokių ne, neatidaryti įtartinų elektroninių laiškų ar nuorodų ir t.t. Džiugu, kad mokiniai ne tik daug žino, bet ir elgiasi saugiai, nes žino kokių pasekmių gali tikėtis. Tik jiems buvo naujiena, kad yra „Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas“, kuris saugo interneto naršytojų teisę į privatumą. Jis užtikrina, kad asmuo gali sužinoti, kas, kaip ir kur renka duomenis apie jį.

Antanina Petrauskaitė,

Verbūnų bibliotekos bibliotekininkė