Į Bazilionų biblioteką 2016 m. gegužės 26 d. sugužėjo Bubių bibliotekos parengto jaunimo veiklos projekto, „Žvilgsnis į senelių žaislų dėžę“, finansuoto Šiaulių rajono savivaldybės,  dalyviai. Projektas apima net tris Bubių seniūnijos bibliotekas.  Renginyje dalyvavo Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyriausioji metodininkė Audronė Kiršinaitė, Bubių bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Jūra Valuckienė, Bazilionų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Asta Platiakienė ir Gilvyčių bibliotekos vyresnioji  bibliotekininkė Ona Juškenienė bei minėtų bibliotekų skaitytojai. Vyriausioji metodininkė A. Kiršinaitė įžanginėje kalboje aptarė skirtingų kartų vaikystės žaislų ypatumus ir privalumus.  Šiuolaikinių vaikų ir jaunimo laisvalaikį  užgožia išmanieji telefonai, kompiuteriniai žaidimai, tuo atitolindami jaunimą nuo turiningesnio ir betarpiškesnio bendravimo, prasmingesnės veiklos. Lektorė paskatino projekto dalyvius užrašinėti senelių, kitų vyresnių žmonių pasakojimus apie savo vaikystės žaislus, jų gaminimo būdus, fiksuoti pateikėjų pasakojimus audio ir vaizdo laikmenose, išsaugant autentiškumą. Paskatino ieškoti tarpukario ir pokario nuotraukų, kuriose būtų užfiksuoti vaikai su žaislais, surenkant kiek įmanoma daugiau informacijos apie nuotraukoje užfiksuotą vaiką, žaislo įsigijimą, nuotraukos autorių, fotografavimo datą.
Bubietė Zofija Popovienė  prisiminė savo vaikystę, savadarbius žaislus, kuriuos siuvosi iš medžiagos skiaučių, taip pat naudojo samanas, kitus įvairius augalus, jų vaisius. Vietiniai meistrai pagamindavo žaislų iš medžio. Šitais pagamintais žaislais žaisdavo kartu su seserimis bei giminaitėmis, pamėgdžiodamos tėvų atliekamus buities darbus.  Devyniasdešimtmetė Bazilionų miestelio gyventoja Felicija Petrylienė pasakojo, jog vaikystėje žaislams pasigaminti medžiagos gaudavo iš kaimo siuvėjos, o bendraamžių buvo itin mėgiamas žaidimas „kvadratas“. Jam žaisti reikalingus kamuolius pasigamindavo susiuvę vyriškas kepures. Bazilioniškė pedagogė Irena Varkalienė pasakojo, kad  žaislus atstojo įvairiaspalvės stiklo ir keramikos duženos, drabužėlius lėlėms siuvo iš turimų medžiagų skiaučių. Stasys Lembertas vaikystėje iš lazdynų gamino karučius, vadinamas „bričkas“, švilpukus,  taip pat žaidimams panaudodavo žąsų kaulus, sagas. Nejučia visi susirinkusieji įsijungė į bendrą diskusiją apie savo vaikystėje naudotus žaislus, kuriuos dažniausiai pasigamindavo patys, padedant broliams ir sesėms. Akivaizdu, kad medžiagos, kurią ketina užfiksuoti projekto dalyviai – apstu. Vasara žada daug ir malonių susitikimų su senoliais prie menamų žaislų dėžių.

Projekto vykdytojai bus labai dėkingi, sulaukę informacijos apie senovinius žaislus, jų gamintojus, turimas nuotraukas, kuriose užfiksuoti žaislai. Informaciją galima pateikti adresu a.kirsinaite@biblioteka.w3.lt, mob. 8 682 37 412.

Projekto vadovės:
Jūra Valuckienė ir Audronė Kiršinaitė