Kužių jaunimas klausėsi Deboros Hansen Kleist novelės ,,Naftos stebuklas“

siaures2-600x305Šiaurės šalių bibliotekų savaitė yra Šiaurės šalių asociacijų „Norden“ federacijos kuruojamas projektas, propaguojantis skaitymą, Šiaurės šalių literatūrą, švietimo idealus Šiaurėje bei kaimyniniuose regionuose. 2016 lapkričio 14 dieną, pirmadienį, prasidėjo 20-oji Šiaurės šalių bibliotekų savaitė. Visą savaitę tūkstančiuose bibliotekų, mokyklų bei kultūros centrų Šiaurės šalyse ir jų kaimyniniuose kraštuose būna rengiami skaitymai, parodos, kiti kultūriniai renginiai. Pirmadienis yra didžioji skaitymo balsu diena. ,,Auštant“ (skaitymas balsu vaikams) ir ,,Sutemų valanda“ (skaitymas balsu suaugusiems arba paaugliams.). Tamsiausiu metų laiku uždegame žvakes ir skaitome knygą. Tai yra pagrindinė Šiaurės šalių bibliotekų savaitės idėja. Kasmet savaitė turi temą. Šių metų tema ,,Ateitis“.
Kužių gimnazijos vyresniųjų klasių mokiniai buvo pakviesti į miestelio biblioteką. Gurkšnodami karštą arbatą įdėmiai klausėsi Kužių gimnazijos socialinės pedagogės Rasos Lukauskienės skaitomos ištraukos iš knygos vyresnių klasių moksleiviams „Allatta! 2040 (Rašyk! 2040)“ –  tai dešimt novelių, kurių autoriai – jauni 15—25 amžiaus grenlandai. Novelių tema – 2040-ieji. Daugelis autorių šalies ateitį įsivaizduoja niūriai, savo tekstuose pasakoja apie tokius dalykus, kaip intensyvi kalnakasyba, jėgos disbalansas, socialinė nelygybė, meilė, ligos ir šeima. Jie yra literatūrinio konkurso „Rašykim!“ laureatai. Konkursas rengiamas Grenlandijoje siekiant skatinti šalies jaunimą skaityti ir rašyti.
Novelėje „Naftos stebuklas“ persikeliame į Grenlandiją 2040 metais. Šalis yra tapusi turtinga naftos pramonės dėka. Joje gyvena įvairių tautybių atstovai. Visuomenė yra susiskaldžiusi, dalis nepatenkintų grenlandų svajoja apie nepriklausomybę ir atsiskyrimą nuo Danijos. Skirtingos nuomonės kelia įtampą ir nerimą tiek viešoje, tiek ir privačioje plotmėje.
„Tautybė, politika ir kritiškas“ – tai žodžiai, kuriais pati autorė apibūdina savo tekstą. Debora Hansen Kleist rašo apie problemas, kylančias dėl šalyje veikiančių naujų naftos kompanijų ir jų veiklos pasekmes – tiek teigiamas, tiek ir neigiamas“ (Debora Hansen Kleist „Naftos stebuklas“).
Nepajutome, kaip prabėgo valanda klausantis teksto. Visiems kilo nemažai minčių tolimesniems apmąstymams. Popietės pabaigoje dalyviams buvo išdalinti atvirukai su plakato atvaizdu.

Nijolė Viktoravičienė,
Kužių bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė