Tai žaidžiu žaidžiu žaidžiu!
Kuo gi? – Paprastu žodžiu.
Su žodžiu gražiai draugauju –
Tai rimtai, tai pajuokauju…
Ir tave labai kviečiu:
Eikš, pažaisime ŽODŽIU
!

(Ramutė Skučaitė)

Ką gi, panašu, kad Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus klubo „Smalsučiai“ vaikai tikrai mėgsta eilėraščius. Šį 2018 metų vasario paskutinio penktadienio susitikimą skyrėme, kaip visad, paminėti kokią nors svarbią Lietuvai datą. Šįkart pakalbėjome apie Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, kurią vasario 21-ąją dieną nuo 1999 metų paskelbė Jungtinės Tautos. Visų didžiausia tautos dovana, žinoma, yra kalba. Lietuvių kalba yra turtinga, graži ir labai sena. Ji – seniausia gyva indoeuropiečių kalba, besigiminiuojanti su sanskritu. Pasidalinusios turėtomis žiniomis, mergaitės ėmėsi bibliotekininkės Vilmos Grudžinskienės paruoštų užduočių. O tokiai dienai paminėti puikiai tiko į pagalbą Ramutės Skučaitės knyga „Žaidžiu lietuvišku žodžiu“. Šioje knygelėje galima rasti daugybę įdomių užduočių bei galvosūkių, susijusių su lietuvių kalba, jos gramatika, supažindina su daug lietuviškų žodžių. Vaikai sužinojo, kas yra frazeologizmai. Jų buvo pateikta 15 ir reikėjo suvedžioti teisingus atsakymus. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad „žodį laužyti“ kitaip yra „neįvykdyti pažado“. Arba „galvą laužyti“ – „įtemptai galvoti“? Turbūt kiekvienas esame kasdienėje savo rutinoje panaudoję vienokį ar kitokį frazeologizmą. Kitoje užduotyje buvo duoti žodžiai, prie kurių reikėjo pridėti raides „tu“, kad gautųsi taisyklingas žodis. Pavyzdžiui, duota raidės „košvas“ ir, pridėjus „tu“, gauname „koštuvas“. Taip vaikai susipažino su ne vienu unikaliu lietuvišku žodžiu. Atlikus dar keletą užduotėlių, sunkiausiąją paliko pabaigai. Žinant, kad „smalsutės“ labai kūrybiškos, tarptautinei gimtosios kalbos dienai nusprendėme padovanoti po savo kūrybos eilėraštį. Iš pradžių sekėsi ganėtinai sunkiai, bet, praėjus kelioms minutėms, kiekvienai gerai padūmojus, eilės liejosi laisvai. Išrinkome tris gražiausius, lietuviškiausius eilėraščius ir laimėtojas apdovanojome šauniais prizais.
Tad mylėkime ir branginkime savo kalbą taip, kaip ją mylėjo ir brangino mūsų senoliai. Tėvynės meilė atsispindi mūsų darbuose, bet labiausiai – mūsų kalboje.

Vilma Grudžinskienė,
Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vaikų literatūros skyriaus vyresnioji bibliotekininkė