Kalba, kuria kalbam ir kuria didžiuojamės, yra mūsų kalba. Joje užtenka žodžių meilei ir neapykantai, džiaugsmui ir liūdesiui. Ji niekam negrasina, ji nieko neatstumia. Kaip ir visos, ji nori gyventi.
(Justinas Marcinkevičius)

Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekoje eksponuojamą edukacinę kilnojamąją parodą sudaro 3 informaciniai plakatai su stovais,  5 interaktyvių eksponatų komplektai: indoeuropiečių kalbų sodas, lietuviški žodžiai ir jų atitikmenys kitose pasaulio kalbose, lietuvių kalbos žodynas, lietuviu kalbos abėcėlė, lietuviški žodžiai pasaulyje.
Pasklidus informacijai apie šią unikalią parodą, bendruomenė aktyviai lankėsi, labai domėjosi, nes tokios parodos neteko niekam kitur matyti. Lankytojus dar labiau  intrigavo tai, kad biblioteka turi garbingą vieno žymiausio Lietuvos kalbininko Vytauto Vitkausko vardą. Parodą parengė ir paskolino Lietuvių kalbos institutas, kuriame Vytautas Vitkauskas dirbo visą gyvenimą.
Visiems,  ir mažiems ir dideliems, buvo smagu savo rankomis iš antspaudukų su lietuviškomis raidėmis susidėlioti bet kokį žodį, sužinoti raidės kilmę. Smagiausia buvo  turėti lapelį su savo vardu. Mažoji penktokė netgi garbingai parnešė į mokyklą savo pirmosios mokytojos MIGLĖS vardo  užrašą ir su meile padovanojo mokytojai. Garsiai ir išraiškingai mokiniai skaitė trumpą, glaustą informaciją, pateiktą plakatuose,  mikliais pirštukais kabino „kalbų  sodo“ vaisius. Dėlionės principu buvo galima sudėlioti žodžius „akis“ ir „musė“, kurie įvairiose kalbose skamba panašiai ir  įsitikinti, kad lietuvių kalba yra anglų, vokiečių, prancūzų, lenkų, rusų, latvių kalbų artima  giminaitė. Smagu buvo pakeliauti po lietuviškų žodžių paplitimo pasaulyje žemėlapį, dėliojant  spalvotus  magnetinius žodžius. O lietuvių kalbos žodyno atveriamas lagaminėlis – simbolinis žodynas žavėjo lankytojus, daugelį nustebino įvairių žodžių kilmė. Šviečiantis eksponatas pasakoja   iš kur jie atsirado – buvo pasiskolinti iš kaimynų, sukurti žymių asmenybių, buvo paveldėti.
Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekoje eksponuojamą edukacinę kilnojamąją parodą „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“, kuri vyksta 2018 m. rugsėjo 18–27 dienomis, aplankė linksmieji mokinukai iš Kuršėnų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro, Lauryno Ivinskio gimnazijos, Stasio Anglickio mokyklos su savo išmintingomis mokytojomis: Alina Šimkevičiene, Violeta Baniuliene, Veronika Domeikyte, Migle Petrauskiene, Žaneta Gineitiene, Vita Šventickiene, mūsų ištikimieji skaitytojai su savo mažyliais.
Dėkojame smalsiems lankytojams, laukiame dar daugiau kuršėniškių. Unikali, vienintelė tokia paroda Lietuvoje laukia dar daugiau mokinių, mokytojų, suaugusiųjų. Parodą parengė Lietuvių kalbos institutas. Tai projekto „Lituanistika Šiaulių rajone – iš praeities į dabartį“ veiklos dalis. Projektą remia Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Šiaulių rajono savivaldybė.

Vida Ragauskienė,
Kuršėnų Vytauto Vitkausko vyriausioji bibliotekininkė, projekto vadovė