Skip to content Skip to footer

Buvai žmogus Tu paprastas, kuklus

Ir išmintį dalindavai visiems be galo noriai,

Todėl geriausias Tau paminklas tegu bus

 Tavo paties sukurti kalendoriai.

(Sigita Lukienė)

Laurynas Ivinskis (1810–1881)–XIX a. vidurio švietėjas, leidėjas, publicistas, pedagogas, gamtininkas, tautosakos rinkėjas, leksikografas, poetas. Žinomas kaip pirmojo lietuviško kalendoriaus leidėjas, todėl  laikomas lietuvių periodinės spaudos pradininku.
Kuršėnuose Laurynas Ivinskis paliko savo gyvenimo dalelę – čia mokytojavo, čia  jo amžinąjį poilsį  saugo  skaroti Kuršėnų senųjų miesto kapinių medžiai, čia miestiečiai ir svečiai  ateina į Lauryno Ivinskio aikštę miesto  centre, moksleiviai mokosi Lauryno Ivinskio gimnazijoje, žmonės gyvena ir įstaigos  veikia Lauryno Ivinskio gatvėje. Kuršėnai garsėja Lauryno Ivinskio Kalendorių muziejumi, įkurtu mokytojos, Kuršėnų miesto Garbės pilietės, Lietuvos garbės kraštotyrininkės Sigitos Lukienės. Gerbiamos Sigitos iniciatyva įsteigta Respublikinė Lauryno Ivinskio premija už geriausią metų kalendorių.
2020 metų karštą, tvankią rugpjūčio 10-ąją, Šv. Lauryno dieną, Kuršėnų Vytauto Vitkausko, Lietuvių kalbos draugijos Kuršėnų skyriaus, Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos bendruomenių nariai surengė dviračių žygį „Kuršėnai – kalendorių leidėjo Lauryno Ivinskio gyvenimo dalis“, skirtą vieno žymiausių Lietuvos šviesuolio 210-osioms gimimo metinėms. Žygio dalyvius pasveikino, gėles prie paminklo ir kapo padėjo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė ir jos padėjėja Ada Grakauskienė, nuoširdžiai globojusi viso žygio metu. Savo sukurtais posmais Sigita Lukienė visų kuršėniškių vardu, prie kapo, padėkojo L. Ivinskiui. Energingi dviratininkai nuvyko prie buvusio Milvydų dvaro Pavenčiuose, įkurto ant Ventos upės kranto. Deja, dabar šis puikios medinės architektūros statinys yra labai apleistas, griūvantis. Apie čia praleistus mokytojavimo ir paskutiniuosius savo gyvenimo metus daug įdomių ir negirdėtų istorijų papasakojo istorikas Jonas Kiriliauskas.
Gelstančiais laukais ir žvyruotais vieškeliais žygio dalyviai nuvyko į buvusį Lapkasių dvarą, šiuo metu tvarkingai prižiūrėtą, apsuptą šimtamečių parko medžių. Čia išlikę tik dalis pastatų. Apie sąsajas su Laurynu Ivinskiu, apie to laikmečio nutikimus, dvaro veiklas ir įtaką aplinkai kalbėjo J. Kiriliauskas.
Aplankę garbaus visuomenės švietėjo, gamtos mylėtojo išvaikščiotus takelius, lankytas vietoves,  įveikę 29 kilometrus, atsakę į viktorinos užduotis, laimėję prizų, dvidešimt septyni dalyviai smagūs ir saugūs grįžo į Kuršėnus.

Vida Ragauskienė, Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė,
dviračių žygio koordinatorė

Nuotraukos: Ados Grakauskienės, Ievos Norkutės, Kamilės Jonaitytės

Komentaras