Kartais jis sugraudina, kartais priverčia nusišypsoti, kartais sukelia sentimentus. Kad ir kaip ten būtų, aišku viena – gauti atviruką, ypač šiais naujųjų technologijų laikais, visada malonu.
Lietuvoje sovietmečiu oficialiai kalėdiniai atvirukai nebuvo leidžiami, nes visos religinės šventės buvo uždraustos. Didžiausia metų švente tapo Naujieji metai. Daugelio naujametinių atvirukų siužetuose vyravo kosmoso laimėjimai ar raudonų žvaigždžių motyvai, o patys sveikinimai ir linkėjimai užrašyti rusų kalba. Lietuviškuose atvirukuose dailininkai stengėsi išlaikyti tautinę savimonę, savitą meninį stilių, įpinti etnografinius motyvus. Greta oficialiai leidžiamų atvirukų egzistavo ir nelegali kalėdinių atvirukų leidyba, dažniausiai puoselėta fotografų – jie perfotografuodavo tarpukariu išleistus arba patys sukurdavo naujo siužeto atvirukus, kartais juos net paspalvindavo. Jų, taip pat ir iš užsienio atvežtų paveikslėlių su Kūdikėlio Jėzaus gimimo siužetais, buvo galima įsigyti prie bažnyčių. Sveikinimus stengtasi užrašyti  dailyraščiu, itin kruopščiai, pagražintu, kaligrafiniu būdu (su išraitymais, paryškinimais pabraukimais, vietoj taškų pripiešiant burbuliukus, šauktukus ir širdeles, dažnai pasirenkant retesnės spalvos rašiklį. Tekstui tiesiai užrašyti, pieštuku braukdavo linijas, o vėliau jas irš ištrindavo. Vieni siuntėjai dažniausiai savo sveikinimus užrašydavo skersai viename ar kitame atviruko kampe, kiti – išilgai arba stulpeliais kolonomis. Teksto išdėstymą apsprendė atvirukų dydis. Pastebėtina dažna rašymo stulpeliais su didžiosiomis raidėmis naujoje eilutėje maniera. Į voką su atviruku kai kada dėdavo ir plono popieriaus ar sąsiuvinio lapo aplenkimą atvirukui. Vieniems atrodė, kad taip ššvariau – neišišsiteps atvirukas, kitiems, kad cenzūrai bus sunkiau perskaityti tekstą.
Gilaičių biblioteka ragina prisiminti dar visai neseniai buvusį vieną populiariausių sveikinimo būdų ir kviečia į senų kalėdinių ir naujametinių atvirukų parodą „Tik nesakykit, kad neturi savo žavesio žiema“. Parodoje eksponuojami  tiek senesni, tiek ir naujesni atvirukai, kuriuos bibliotekai paskolino skaitytojai. Paroda veiks iki 2019 m. gruodžio 31 dienos.

Rita Bielskienė,
Gilaičių bibliotekos bibliotekininkė