Skip to content Skip to footer

Rugpjūčio 20 d. Kairių bibliotekoje vyko edukacinė popietė „Įdomieji trintukai“. Popietės viešnia Aldona Šiaulienė susirinkusiesiems pristatė savo sukauptų trintukų kolekciją, supažindino su trintuko paskirtimi, jo atsiradimo istorija, o jos anūkas Dominykas perskaitė ištrauką iš Prano Mašioto knygutės „Juozukas, pieštukas ir trintukas“, kurioje aprašoma kaip gaminami trintukai.

Visiems gerai žinoma, kad trintukas yra daiktas, naudojamas pieštuku atliktiems įrašams ištrinti. Bet įdomu, kad trintukai labai skirtingi, gaminami įvairiausių formų ir medžiagų. Pigesni gaminami iš sintetinės gumos, geresnės kokybės – iš vinilo, plastiko ar kitų medžiagų. Mums įprastieji guminiai trintukai pirmieji pasirodė 1770 metais, jų ištradėju laikomas anglų inžinierius Edwardas Nairne. 1839 metais, gumos trintukai buvo patobulinti ir tapo ne tokie trupantis bei jautrus orų pokyčiams. Charlesas Goodyeras išrado naują metodą, kuris trintuką padaro tvirtesnį ir ilgaamžiškesnį. 1858 metų kovo 30 dieną išradėjas Hymenas L. Lipmanas užpatentavo pirmąjį pieštuką su integruotu trintuku, kuris vėliau buvo parduotas net už 100 000 dolerių. Dauguma JAV parduodamų pieštukų turi ant jų galų sumontuotus trintukus, o dauguma Europoje parduodamų pieštukų jų neturi.

Praeityje, kol nebuvo trintukų, pieštuko žymėms ištrinti buvo naudojami duonos gabalėliai, renginio dalyviams buvo pasiūlyta čia pat išbandyti šį visiems prieinamą būdą.

Sužinojome, kad Aldona Šiaulienė savo kolekcijoje jau turi surinkusi virš 400 trintukų. Tai įvairių formų ir spalvų trintukai iš kurių didžiausias yra net dviejų metrų ilgio.

Džiaugiamės pažintimi su kolekcininke, dėkojame jai už mūsų žingeidumo ir vaizduotės praturtinimą ir linkime jai naujų atradimų, įdomių eksponatų ir turiningų susitikimų.

Ramutė Preimontienė,
Kairių bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Komentaras