EDUKACINĖ EKSKURSIJA „TOS PAČIOS VIETOS, TIK KITOKIE GINKŪNAI“

Kovo 16-oji kalendoriaus lapelyje įrašyta kaip Knygnešio diena. Prieš 170 metų gimęs Jurgis Bielinis — knygnešys, sukūrė lietuviškos spaudos platinimo tinklą. Šią dieną prisimenami žmonės, lietuvių kalbos draudimo metais (1864—1904), rizikuodami savo laisve ir gyvybe, platinę lietuviškas knygas.
Ginkūnų bibliotekos vyresniosios bibliotekininkės Rimvidos Linauskienės sumanymas pravesti edukacinę ekskursiją  Ginkūnų  Sofijos  ir Vladimiro Zubovų mokyklos moksleiviams,  pagal parašytą kraštotyros darbą „Ir gatvė turi gyvenimą“, virto tikrove.  Saulėtą kovo 16-osios popietę 8 klasės mokiniai buvo pakviesti pasivaikščioti istorijos vingiais ir keliose Ginkūnų vietose nusikelti į grafų Zubovų epochą. Nuopelnų mūsų tautiniam judėjimui buvo itin daug. Zubovai rėmė švietimą, kultūrą, o lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiu teikė pagalbą knygnešiams.  Ekskursijos vadovė,  buvusi bibliotekininkė Ona Daukšaitė, įdomiai papasakojo mokiniams kuo yra išskirtinė Ginkūnų kaime Žeimių gatvė. Edukacinė ekskursija prasidėjo toje vietoje,  kur kadaise stovėjo daug istorinę vertę turėjusių pastatų. Iš šešių pastatų beliko tik vienas – dvarininkų Zubovų gyvenamasis namas ir parkas, išlikęs iki šių dienų, kuriame tebeauga šimtamečiai ąžuolai, kaštonai ir daugiakamienės liepos.
Į ekskursiją išsirengę dalyviai  užsuka į parką, lanko dvaro rūmus, kurio rūsiuose, pagalbinėse patalpose buvo įkurta slapta lietuviška mokykla, slepiama lietuviška spauda. Tik iš tolo apžiūrimi  du neperstatyti pastatai – XX a. pradžioje pastatytas sandėlys ir šalia buvusi pieninė.
Paskutinė išvykos stotelė – prie ąžuolinio stogastulpio, kuris pastatytas 2003 m. birželio 6 d. Ginkūnų kaimo 330-ties metų sukakčiai paminėti. Minint šią sukaktį ne tik sukurtas stogastulpis, bet ir Ginkūnų herbas, vėliava. Kazimieras Baniulis, gimęs ir iki pat mirties gyvenęs Ginkūnuose, įvykiui atminti parašė eilėraštį „Koplytstulpis“.
Valandos išvyka praturtino mokinių akiratį,  pradžiugino bendravimo akimirkos. Svarbiausia, kad viskas taip arti mūsų. Reikia tik noro pažinti savo gimtąjį kraštą.

Rimvida Linauskienė,
Ginkūnų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė